www.exporter.pl 
      Polski | Espańol | English | Contakt  

Tango Tango Powrót Podtropikalny ptak - Tucán Tucan


***   Argentyna  ***


Zdjęcie przedstawia wodospad Iguazú, na pólnocnej granicy pomiędzy Argentyną i Brazylią.

Argentyna, to kraj zadziwiający i jedyny na Świecie. Posiada wszystkie klimaty, przeogromne, dotychczas nie wykorzystane i nie oszacowane ilości bogactw naturalnych. Argentyna ma również ogromne możliwości wytwarzania energii elektrycznej, cieplnej i jądrowej, nie tylko dzięki swoim bogactwom energetycznym, ukrytym pod jej ziemią [ węgiel kamienny, ropa naftowa i gaz ziemny ], ale również dzięki swojemu położeniu geograficznemu umożliwiającemu wytwarzanie energii elektrycznej za pośrednictwem wiatru, słońca i z różnic wysokości przypływów i odpływów morskich.

Argentyna posiada także bogate możliwości wykorzystania "fruti di mare", ze swojego południowego morza, a także ryb ze swoich długich, szerokich i burzliwych rzek.

Argentyna posiada pospolite, a także twarde i szlachetnej jakości drewno do użycia w najprzeróżniejszych wyrobach stolarki budowlanej i meblarstwie.

Ostatecznie jest także znana ze swoich wspaniałych gatunków mięsiw wołowych, wyrobów mleczarskich i ze szlachetnych, jakościowych win i moszczów, wszelkich rodzajów, kolorów i smaków.Aconcagua - 6962 m, w prowincji Mendoza
Aconcagua

Argentyna jest pięknym krajem: od gór z imponującymi Aconcagua - 6962 metrów nad poziom morza, w paśmie górskim Andów, do swych mórz o rozległych, ciepłych, spokojnych i gościnnych plażach nad Atlantykiem. Rozległe argentyńskie plaże stanowią wspaniała alternatywę dla upałów które podczas stycznia, lutego i marca, przekraczają 25°C w dzień i w nocy. Warto dodać, że przepiękne argentyńskie góry zawsze były celem wspinaczek Polaków. Do klasycznych elementów pejzażu argentyńskiego należą puszcze tropikalne i pod-tropikalne, a także: lasy i prześlicznie jeziora oraz lodowce Patagonii na Południu Argentyny.Tango
Nie powinniśmy także zapomnieć o argentyńskim tangu i piłkarzu Maradona, z argentyńskiego klubu Boca (wymawiaj "boka").
Jedyny na Swiecie lodowiec kontynentalny, w prowincji Snta Cruz, na Poludniu Argentyny
Galciar Perito Moreno
Galciar Perito Moreno

Będąc w Argentynie koniecznie należy przepłynąć statkiem, wyłącznie w sezonie letnim, od Ziemi Ognistej, przepięknej argentyńskiej wyspy, do oddalonego o około 5000 km Bieguna Południowego.
Gaucho Zdjęcie przedstawia typowego "gaucho" pijącego "mate", rodzaj zielonej herbaty ( illex paraguayensis ), zamieszkujacego pola argentyńskie. Codziennym zajęciem gaucha jest zganianie bydła na koniu.

Wszystkie te przyjazne zjawiska argentyńskiej natury przyciągnęły swoim pięknem i tajemnicą naszych rodaków przybyłych z Polski podczas kolejnych zawieruch wojennych, które nieustannie i bezlitośnie "waliły" się na naszą Polskę.

Tutaj właśnie, Polak wysiedlony i wypędzony przez zaborców ze swojej Ojczyzny, w daleki i nieznajomy dla niego Świat, znalazł swój przytulny drugi dom. Argentyńska ziemia, pomimo tęsknoty za krajem, potrafiła być mu miła. Tutaj Polak założył swoją własną rodzinę, doznał dobrobytu, a szczególnie wolności i pokoju.

Na tej ziemi argentyńskiej, my dzisiaj już drugie lub trzecie pokolenie, które nie zapomniało swojego legatu patriotycznych i religijnych obyczajów, wychowuje swoje dzieci, te najnowsze pokolenie, w polskości, mając zawsze w myśli marzenia i pragnienia swoich polskich dziadków i pradziadków.

To właśnie my dzisiaj przyczyniamy się do rozwijania handlu zagranicznego, oferujemy możliwości nawiązania kontaktów pomiędzy Polską i Argentyną, a także z Urugwajem, Brazylią i Chile.

Pragniemy aby technologia i "know how" polskich przedsiębiorców oraz uczelni akademickich, przyczyniły się do rozwoju tych naszych "młodych" ojczyzn hen za Oceanem.


inż. Andrzej Franciszek Gomoliszewski
Buenos Aires - ARGENTYNA
listopad 2001 r.  Polski | Espańol | English | Contakt | Top