Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Rynki
« Lista targów
« Unia Europejska
« Afryka
« Ameryka Pn
« Ameryka Pd
« Australia
« Azja
« Europa

  Rynki zagraniczne.  

Powrót

:: Chiny08-01-17
     Polska – Chiny: zacieśnianie współpracy

Chiny

Chiny są największym partnerem gospodarczym Polski w Azji. Są też trzecim krajem po Niemczech i Rosji pod względem importu towarów do naszego kraju – powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podczas spotkania z wicepremierem Chin ds. gospodarczych Zeng Peiyanem. Spotkanie odbyło się 15 stycznia 2008 w MG w ramach wizyty delegacji Chińskiej Republiki Ludowej, która gości w Polsce w dniach 15 – 16 stycznia.

Podczas rozmowy z wicepremierem Chin, wicepremier Pawlak podkreślał znaczenie tego kraju w kontaktach handlowych Polski. Zwrócił też uwagę na cechy wspólne naszych gospodarek. Chiny produkują najwięcej węgla na świecie a Polska w Europie – dodał.

Wicepremier powiedział też, że strona polska pracuje nad rozwiązaniami, które mogłyby zmniejszyć ujemny deficyt w handlu z Chinami. – Ważne jest m.in. systemowe wspieranie eksportu. W zeszłym roku zwiększyliśmy kredyt dla polskich eksporterów z 85 do 285 mln dolarów – powiedział wicepremier Pawlak. Jego zdaniem obok miedzi, polskim towarem, który może cieszyć się dużym popytem w Chinach są maszyny i urządzenia dla górnictwa. - Liczymy też na dalsze inwestycje chińskie w naszym kraju – dodał.

Do perspektywicznych obszarów współpracy obu krajów można zaliczyć też ochronę środowiska. – Jesteśmy zainteresowani wymianą doświadczeń w zakresie czystego wykorzystania węgla, co jest szczególnie istotne w kontekście limitów CO2 obowiązujących w Europie – powiedział minister gospodarki.

- Unia Europejska jest naszym największym rynkiem partnerskim, a Polska jest najważniejszym partnerem w rejonie Środkowo-Wschodniej Europy – powiedział z kolei wicepremier Peiyan. Zaznaczył, że ważnym obszarem współpracy obu krajów może być energetyka. – Mamy podobne wyzwania dotyczące zmniejszenia emisji CO2 – wyjaśnił i potwierdził gotowość do wymiany doświadczeń z Polską w zakresie gazyfikacji węgla i czystych technologii.

Wiceszef chińskiego rządu podkreślił, że deficyt w handlu z Polską oraz innymi krajami jest również problemem samych Chin. - Chiński rząd zachęca rodzime firmy do udziału w budowie polskiej infrastruktury – dodał. Zadeklarował kontynuowanie kontaktów na poziomie rządowym, m.in. zaprosił prezydenta Lecha Kaczyńskiego na otwarcie Olimpiady w Pekinie 8 sierpnia br oraz premiera Donalda Tuska na szczyt ASEM w październiku tego roku.

Kolejnym punktem spotkania w Ministerstwie Gospodarki było podpisanie kontraktów między polskimi i chińskimi firmami.

KGHM Polska Miedź S.A. zawarła z China Minmetals Corp. oraz China Minmetals Nonferrous Metals Co. Ltd. umowę na eksport miedzi do Chin. Po stronie polskiej podpisy pod dokumentem złożyli Krzysztof Skóra, prezes zarządu KGHM oraz Ireneusz Reszczyński, wiceprezes zarządu koncernu. Stronę chińską reprezentowali Zhou Zhongshu, prezes zarządu China Minmetals Corp. oraz Jiao Jian, wiceprezes China Nonferrous Metals Corp. Kontrakt w 2008 r. przewiduje dostawę 40 tys. ton katod na chiński rynek.

Prezes zarządu Lenovo Yang Yuanqing, otrzymał z rąk ministra gospodarki Waldemara Pawlaka list intencyjny dotyczący wieloletniego programu wsparcia inwestycji Lenovo w Polsce. Ponadto Krzysztof Pawłowski, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wręczył prezesowi Yuanqingowi pozwolenie na działalność w strefie. Fabryka chińskiego koncernu rozpocznie działalność we wrześniu 2008 r. Początkowo Lenovo planuje produkować 2 mln komputerów stacjonarnych rocznie. Po osiągnięciu pełnych mocy produkcyjnych, zatrudnienie w fabryce ma wynieść ponad 1000 osób.

PZL Świdnik S.A. zawarł ze stroną chińską umowę o współpracy przy produkcji i sprzedaży na rynku chińskim śmigłowców PZL Sokół, PZL Kania i PZL SW-4. Strona polska zobowiązała się dostarczyć w ciągu 10 lat, 150 śmigłowców trzech wymienionych typów. Po stronie polskiej umowę podpisali Mieczysław Majewski, prezes PZL Świdnik i Ryszard Cukierman, członek zarządu firmy, natomiast po stronie chińskiej – Li Xu, prezes Zakładów Lotniczych w Jiujiang.

Pod względem wartości wymiany handlowej oraz wielkości importu Chiny są największym partnerem handlowym Polski w Azji. W 2006 roku eksport do Chin wzrósł o 29 proc., osiągając 762 mln dol., a import z Chin o 39 proc., osiągając ok. 7,647 mld dol.

Do najważniejszych produktów w eksporcie z Polski do Chin w 2006 roku należały m.in. miedź i jej stopy, papier, kable, wyroby ceramiczne ogniotrwałe oraz części i akcesoria do samochodów.

Z Chin do Polski importowaliśmy m.in. komputery, aparaturę telefoniczną i części, transformatory, zabawki, obuwie, telewizory i żarówki.

Wartość inwestycji chińskich w Polsce do końca 2006 r. wyniosła ok. 120 mln dolarów, natomiast wartość polskich inwestycji w Chinach osiągnęła 128 mln euro. Polskie firmy, które zaangażowały swój kapitał w Chinach to np. Bioton S.A., PZL Świdnik i Centra. W Polsce swoje oddziały otworzyły chińskie Digital View, Athletic Group, GD Group i Min Hoong.



MG

Powrót

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas