Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
Witam na blogu
Kreatywny pracownik
Blog Exportera

Prosty, złożony, skomplikowany


Odpowiedzi   -   Wyslij odpowiedz   -   Powrót - wszystkie wiadomości

Wyslal/a Krzysztof Drupka dnia: Listopad 23, 2012 o 14:13:29:

Prosty, złozony, skomplikowany

To pierwszy tekst o przywództwie. Zacznę go od refleksji na temat prostoty. Przez lata przeczytałem dużo książek z zakresu: zarządzania, eksportu i rozwoju talentów. Z czasem, zniechęcony nadmiarem, zapragnąłem tą wiedzę uporządkować. Określić co w firmie trzeba robić by osiągnąć rozwój, a co ma na niego niewielki wpływ. Nie mówię o rozwoju w okresie koniunktury, ponieważ w tym czasie wystarczy mieć produkt oraz dodać sprzedaż i marketing. Chodziło mi o rozwój na rynkach zagranicznych, gdzie sprawa już nie jest taka łatwa. Stąd pojawiło się moje upraszczanie.

Złożony

O prostocie chciałbym opowiedzieć w kontekście dwóch innych słów: złożony i skomplikowany. Wszystko co jest złożone składa się z prostych elementów. Moim ulubionym przykładem układu złożonego jest komputer. Ma on w sobie dwa kluczowe elementy:

Diody, rezystory, kondensatory, w układach scalonych, stanowią dodatek.
11 marca 1997 roku komputer firmy IBM DeepBlue pokonał Garry Kasparowa w szachach.

Wszystko co jest złożone poprzez wizualizację i logiczne rozumowanie można uprościć, by móc zrozumieć. Jest tak dlatego, ponieważ złożony układ powstał z prostych elementów. Jestem przekonany, że tak złożona firma jak Coca Cola, która sprzedaje swoje produkty do wszystkich sklepów spożywczych na świecie, w gruncie rzeczy jest bardzo prosta.

Skomplikowany

Układy skomplikowane powstają w mętnych umysłach. Skomplikowanie niczemu nie służy. Często jest fałszywym dowodem na wiedzę i mądrość. W zarządzaniu i prawie jest zabójcze, ponieważ zamiast ułatwiać życie i rozwój, komplikuje proste sprawy. Ponadto, w natłoku skomplikowanych spraw nasz umysł się zamula i przestajemy widzieć to co ważne.

Sądzę, że jednym z kluczowych zadań menedżera jest sprzyjanie prostocie i staranne budowanie złożonych systemów. Tak działa natura. To jest jedyny sposób by tak jak Coca Cola dotrzeć do wszystkich sklepów spożywczych na świecie. Życzę podobnych sukcesów.

Krzysztof Drupka


Prześlij wypowiedź

Nazwisko: *
E-Mail:

Temat:

Wiadomosc: *Odpowiedzi   -   Wyślij odpowiedź   -   Powrót - wszystkie wiadomości

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas