Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
Witam na blogu
Kreatywny pracownik
Blog Exportera

Ryzyko w eksporcie


Odpowiedzi   -   Wyslij odpowiedz   -   Powrót - wszystkie wiadomości

Wyslal/a Krzysztof Drupka dnia: Listopad 24, 2012 o 18:46:21:

Właściwy kierunek działania

Był czas kiedy myślałem, że w eksporcie ryzyko to problem podstawowy. Praca na nowym, odmiennym kulturowo terenie, nasila lęk i wyolbrzymia skalę ryzyka. Ponadto, znaczne odległości i silna konkurencja, dodatkowo zwiększają możliwą stratę.

Obszary ryzyka

Podstawą czynnością w obniżaniu ryzyka jest identyfikacja jego obszarów. Obszary ryzyka można określić i oszacować, podczas wstępnego przygotowania treści kontraktu. Możliwe, że partner zgodzi się od razu na nasze warunki.

Zabezpieczenie ryzyka

Ponieważ zabezpieczenie ryzyka kosztuje, należy postawić sobie dwa pytania:

Według antropologów handel istnieje 100.000 lat. Sądzę, że wypracowane formy zabezpieczeń transakcji, pozwalają skutecznie wyeliminować ryzyko w eksporcie.

Kluczowe pytanie brzmi:

Czy nasze działania zmierzają we właściwym kierunku?

Działając błędów nie unikniemy. Musimy eksperymentować. Błędy towarzyszą procesowi ewolucji, umożliwiają poznanie i korygują kierunki działania. Takie błędy warto ubezpieczyć.
Natomiast błędy nie mają sensu jeżeli zmierzamy w złym kierunku. Sądzę, że w dzisiejszych dynamicznych czasach, okresowa weryfikacja przyjętego kierunku, znacznie obniża ryzyko w eksporcie.
Może się mylę, ale mam wrażenie, że wiele polskich firm nie weryfikuje strategicznego kierunku swoich działań. Kontrola intuicyjna to za mało.

Krzysztof Drupka


Prześlij wypowiedź

Nazwisko: *
E-Mail:

Temat:

Wiadomosc: *Odpowiedzi   -   Wyślij odpowiedź   -   Powrót - wszystkie wiadomości

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas