Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
Witam na blogu
Kreatywny pracownik
Blog Exportera

Zmiana w strategiach firm


Odpowiedzi   -   Wyslij odpowiedz   -   Powrót - wszystkie wiadomości

Wyslal/a Krzysztof Drupka dnia: Grudzien 05, 2012 o 23:14:25:

Serce kompetencji

Na przestrzeni ostatnich 20 lat zaobserwowałem jedną ważną zmianę w strategiach rozwoju firm. Dotyczy ona zarówno programów na uczelniach jak i praktyki firm. Chodzi o przesunięcie akcentu z analizy rynku na zasoby firmy. W latach 90-tych badano rynek i na podstawie wykonanych analiz określano strategię rozwoju firmy. Można powiedzieć, że firmy szły śladem liderów. Obecnie analiza rynku, w ramach budowania strategii firmy, jest również ważna, ale służy do czego innego.

Serce kompetencji

Współczesne analizy otoczenia firmy pomagają określić jej serce kompetencji. Chodzi o wychwycenie specyficznych cech firmy i zbudowania na ich bazie przewagi konkurencyjnej.

Takie podejście ułatwia:

Serce kompetencji firmy określają:

Pasja
Co robimy z pasją, robienie czego sprawia nam frajdę? Jest to pytanie o charakter firmy. Pytanie ważne, ponieważ pasja jest silnym źródłem energii zespołu.

Kompetencje
W czym możemy być najlepsi? Odpowiedź wymaga refleksji nad firmą, w kontekście otoczenia konkurencyjnego, branży oraz rynku globalnego.

Zysk
Firma by istnieć musi przynosić zysk. W tym celu należy określić wskaźnik ekonomiczny, mocno związany z dochodem firmy. Kontrola wskaźnika i okresowe korekty działań, powinny napędzać dochód firmy. Przykładowy wskaźnik: zysk na klienta sklepu.

Serce kompetencji firmy w prosty i efektywny sposób kieruje wysiłkiem zespołu pracowników. Określenie serca kompetencji nie jest łatwe. Wymaga wysłuchania wielu osób.

Krzysztof Drupka


Prześlij wypowiedź

Nazwisko: *
E-Mail:

Temat:

Wiadomosc: *Odpowiedzi   -   Wyślij odpowiedź   -   Powrót - wszystkie wiadomości

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas