Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
Witam na blogu
Kreatywny pracownik
Blog Exportera

Wyzwania dla polskich firm


Odpowiedzi   -   Wyslij odpowiedz   -   Powrót - wszystkie wiadomości

Wyslal/a Krzysztof Drupka dnia: Kwiecien 07, 2013 o 17:05:33:

Wyzwania dla polskich firm

Lepsze zarządzanie

Małe i średnie firmy oraz eksporterzy będą borykać się z problemem braku kompetentnych pracowników. Firmy zagraniczne stać na oferowanie wyższych wynagrodzeń. Dużo wyspecjalizowanych pracowników będzie wyjeżdżało do krajów gdzie zarobki są 3-6 razy wyższe. Problem może zaogniać pogarszająca się demografia.
Poprawę tej sytuacji widzę w lepszym zarządzaniu firmami. Ważna jest również większa swoboda gospodarcza oraz sposób nauki, dopasowany do wymogów XXI wieku.

Strategia adaptacyjna

Sądzę, że przyczyną braku polskich firm na globalnym rynku jest powszechny brak myślenia strategicznego. Dopiero na bazie pogłębionych przemyśleń strategicznych firmy mogą tworzyć własne strategie adaptacyjne, potrzebne w XXI wieku.

Wiedza adaptacyjna

Współczesne firmy powinny gromadzić maksymalne zasoby wiedzy w swoich komputerach i poszukiwać artystów kreatywności. Nowo przyjęci pracownicy, po przeszkoleniu, powinni zwiększać zakres zgromadzonych w firmie informacji i płynnie dostosowywać nową wiedzę do potrzeb zmieniających się warunków otoczenia.

Kultura wartości

W firmach należy odejść od rywalizacji, a koncentrować się na:

Zabawa jest wstępem do przyjaźni, która jest najważniejsza w twórczej współpracy.

Kreatywne przemyślenia

Do działań adaptacyjnych najlepiej pasują free lanser workers, z talentem do nauki i kreatywnego myślenia. Na przestrzeni kilku lat powstanie wiele nowych zawodów, wymagających rozwiązywania nieznanych problemów. Zafiksowanie na status quo uniemożliwia zauważenie tego zjawiska.
Generalnie w badaniach naukowych zajmujemy ok. 15 pozycję na świecie. Jeżeli chodzi o „Citations per document” naukowy, czyli jakość przemyśleń, to spadamy w okolice 100 pozycji. Potrzebujemy głębszych i bardziej kreatywnych przemyśleń w firmach i w nauce.

Talenty nie CV

W trakcie zatrudniania pracowników należy spoglądać nie w CV, które prezentuje wiedzę oraz doświadczenie, tylko skrupulatnie wyszukiwać potrzebne talenty. Stawianie na talenty daje dostęp do niewyczerpanych źródeł motywacji i kreatywności pracowników. Wiedza jest paliwem kreatywności.

Krzysztof Drupka


    Tweetnij

Prześlij wypowiedź

Nazwisko: *
E-Mail:

Temat:

Wiadomosc: *Odpowiedzi   -   Wyślij odpowiedź   -   Powrót - wszystkie wiadomości

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas