Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
Witam na blogu
Kreatywny pracownik
Blog Exportera

Negocjacje


Odpowiedzi   -   Wyslij odpowiedz   -   Powrót - wszystkie wiadomości

Wyslal/a Krzysztof Drupka dnia: Kwiecien 08, 2013 o 17:37:44:

Negocjacje

Poznaj siebie

Negocjują państwa, zespoły, osoby, o sprzecznych celach i interesach. Często w grupie, jedna ze stron realizuje własne cele, a partner nie jest tego świadomy.

Gdy nie określimy własnego celu będziemy realizowali cele innych!

Takie sytuacje zazwyczaj kończą się konfliktem. Dlatego dobra znajomość siebie oraz świadomość własnych celów, jest pierwszym kluczem pomyślnych negocjacji.

Poznaj partnera

Dobre przygotowanie jest drugim kluczem do powodzenia. Największe sukcesy w negocjacjach handlowych osiągałem, gdy konsekwentnie trzymałem się faktów i korzystałem z dobrych analiz. Takie podejście ułatwia:

W rozmowach handlowych warto określić hierarchię potrzeb partnera. Udaje się to poprzez zadawanie pytań. Dobrze jest też poznać siłę motywacji, stojącą za każdą kluczową potrzebą.
W rozmowach cenowych decyduje dobra znajomość otoczenia konkurencyjnego.

Zachowaj spokój

Trzecim kluczem do powodzenia w negocjacjach jest zachowanie spokoju podczas rozmów. Dobra relacja z własnym ego przybliża ten cel.

Wyjście na balkonBędąc w ostrym konflikcie możemy stracić właściwą perspektywę. Wtedy łatwo jest wygłosić najlepszą mowę, której później będziemy żałowali. W takiej chwili bierzemy głęboki oddech i wchodzimy na balkon. Wejście na balkon jest metaforą spojrzenia z szerszej perspektywy i nie stracenia celu z oczu. Pomocną rolę mogą odegrać osoby, które będą nam przypominały co mamy na szali i stale poszukiwały korzystnych rozwiązań.

Krzysztof Drupka


    Tweetnij

Prześlij wypowiedź

Nazwisko: *
E-Mail:

Temat:

Wiadomosc: *Odpowiedzi   -   Wyślij odpowiedź   -   Powrót - wszystkie wiadomości

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas