Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
Witam na blogu
Kreatywny pracownik
Blog Exportera

Podział talentów na 4 grupy


Odpowiedzi   -   Wyslij odpowiedz   -   Powrót - wszystkie wiadomości

Wyslal/a Krzysztof Drupka dnia: Listopad 21, 2012 o 17:06:49:

Instytut Gallupa jest najstarszym instytutem badania opinii społecznej na świecie. Został założony w 1935 roku przez George'a Gallupa. Instytut Gallupa wykonał gigantyczną i pożyteczną pracę wyodrębniając i opisując talenty ludzi. Nasze talenty to nasze skarby. Warto się nad nimi zastanowić.

Odkryj własne talenty

W latach 1970 - 2000 Instytut Gallupa prowadził systematyczne badania przejawów doskonałości w pracy ludzi. Przeprowadzono rozmowy z milionem pracowników i osiemdziesięciu tysiącami menedżerów. Z tego bogactwa zwierzeń wyodrębniono 34 wzory najczęściej spotykanych talentów u ludzi.

Poniżej przedstawiam własny podział, na cztery obszary Johari window, 34 talentów wyodrębnionych przez Instytut Gallupa. Podział ułatwia mi refleksję nad poszczególnymi talentami.

FASADA - JA - sfera osobista

W Fasadzie rozwijamy własne talenty z pełnym nastawieniem na siebie samego. Ktoś powie, to egoizm. Nic bardziej mylnego. Rozwijając własne talenty, nie jesteśmy egoistami.
W tym obszarze do otaczających nas rzeczy materialnych oraz ludzi podchodzimy z własnego punktu widzenia. Przykładowo, umieszczając w tym polu talent komunikacji, chciałem podkreślić dobre przekazywanie własnych intencji, bez specjalnego zainteresowania rozmówcą.

NIEZNANY - TY - sfera osobista

Jest to sfera naszej intymności. Możliwe, że tak mało w niej talentów, ponieważ ich nie widać, trudno je nazwać. A może nie są one specjalnie potrzebne w naszej pracy zawodowej.
Paradoksalnie, wszystko co jest w tej ciemnej strefie daje blask naszemu życiu. Sądzę, że z tej otchłani zabrzmiała muzyka Chopina.

ŚLEPA PLAMKA - TY - sfera publiczna

To jest sfera, w której nieświadomie dopasowujemy się do otoczenia. Tu wkładamy różne maski, których sami nie widzimy. Często mówimy, że osoby zakładające społeczne maski dopasowują się do otoczenia, nie mają charakteru i nie są sobą. Zapominamy, że wielu z nich ma właśnie taki charakter, chcą być razem.

ARENA - JA - sfera publiczna

Tu są przywódcy. Skuteczny lider musi rozumieć otoczenie, ludzi z zespołu oraz siebie. Ta świadomość umożliwia mu wybór najlepszych kompromisów i rozwiązań, potrzebnych do realizacji wspólnych celów.

Oczywiście nasze talenty nie są tak jednoznaczne, mieszają się, co nie ułatwia poznawania siebie. Przedstawiony podział jest moją prawdą. A jaka jest Twoja?

Krzysztof Drupka


Prześlij wypowiedź

Nazwisko: *
E-Mail:

Temat:

Wiadomosc: *Odpowiedzi   -   Wyślij odpowiedź   -   Powrót - wszystkie wiadomości

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas