
Kultura Zachodu
W ostatnim 200 leciu, kraje Zachodu oparły swój spektakularny sukces na działaniach racjonalnych, logicznych, sekwencyjnie ze sobą powiązanych. W ten sposób skonstruowano samoloty i komputery.
Paradoksalnie samoloty i komputery przyczyniły się do znacznych turbulencji w światowej gospodarce i trudno jest przewidzieć, a tym bardziej zaplanować, przyszłość. Europa i USA, przyzwyczajone do działań sekwencyjnych, stworzyły reguły gry ekonomicznej, które wymagają działań adaptacyjnych. Takie działania, w które wpisany jest lęk, przerażają nas, utrudniając racjonalne przekształcenia.
Kultura Wschodu
Jestem przekonany, że działania adaptacyjne są wpisane w kulturę Wschodu. W tradycjach Wschodu tkwi przekonanie, że w każdej, nawet najtrudniejszej sytuacji, zawarte jest ziarno możliwości, które można twórczo spożytkować. Trzeba próbować przekształcić trudny moment tak, aby wynikło z niego coś dobrego. Każdy problem, który się pojawia może być niezbędny w naszej ewolucji. Zatem wszystko jest dokładnie takie, jak być powinno.
Powrót potęgi Azji
Chiny są w okresie międzynarodowej ekspansji. Stosunkowo niewielkim nakładem inwestycyjnym, na który bez problemu stać Polskę, osiągnęły spektakularne wpływy w krajach afrykańskich. Jestem przekonany, że przyzwyczajenie do działań adaptacyjnych odgrywa w polityce gospodarczej Chin znaczącą rolę.
Polecam również