Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Pracownicy
« Psychologia

  Psychologia - Clayton Paul Alderfer.  
Alderfer

Teoria ERG

Clayton Paul Alderfer jest amerykańskim psychologiem, który rozwinął teorię Maslowa. W 1969 roku w Psychological Review ukazał się jego artykuł pod tytułem "An Empirical Test of a New Theory of Human Need". Alderfer wyróżnił trzy potrzeby ludzkie:

Teoria ERG Alderfera sugeruje, że ludzkie działanie powinno być motywowane kilkoma potrzebami. Oddziaływanie na jedną z potrzeb jest zazwyczaj niewystarczające.

W teorii tej siła motywacyjna jest funkcją intensywności oddziaływania określonej potrzeby. Kolejność ważności potrzeb jest różna dla różnych ludzi. Zdaniem Alderfera, demotywacja ma miejsce gdy człowiek nie jest w stanie zaspokoić określonej potrzeby, pojawia się frustracja i przechodzi na niższy poziom. Przykładowo pracownik nie może sprostać bardziej kreatywnym zadaniom i powraca do pracy rutynowej lub zaprzyjaźnia się z kolegami w pracy.

Alderfer dokonuje również rozdziału potrzeb według czasu ich odczuwania na:Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas