Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Pracownicy
« Psychologia

  Federigo Damasio Pareto :: reguła 20/80.  

Vilfredo Federigo Damasio Pareto (15 lipca 1848 - 19 sierpnia 1923) był włoskim ekonomistą i socjologiem. Był współtwórcą tzw. "lozańskiej szkoły w ekonomii". Od 1893 roku pracował jako profesor na uniwersytecie w Lozannie.

Pareto rozszerzył zastosowania metod matematycznych w ekonomii oraz rozwinął pojęcie ogólnej równowagi ekonomicznej. Zajmował się też badaniami podziału dobrobytu. Pareto zaobserwował, że 80% bogactw Włoch znajduje się w posiadaniu zaledwie 20% społeczeństwa. Jak też się później okazało, zasadę tę, zwaną regułą 80/20, można odnieść do wielu innych zjawisk. Przykładowo:

Zgodnie z powyższą regułą niewielka (20%) liczba zdarzeń, czy sytuacji jest odpowiedzialna za większość (80%) występujących zjawisk.

Zasada Pareto ma wiele zastosowań, również w dziedzinie zarządzania (np w zarządzaniu jakością). Pokazuje co należy naprawić, na czym warto się skupić, by zwiększyć efektywność, a co można pominąć, ze względu na mniejszy wpływ. Prawo 20-80 porządkuje dane pod względem ich ważności. Metoda ta jest uniwersalna, łatwa do zastosowania i mało kosztowna, za to bardzo przydatna.Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas