Powrót Home 1 strona       Forum | Zarządzanie | Eksport | Linki | Autorzy       Napisz do nas Kontakt     Szukaj w Exporterze.pl Szukaj
« Grecja
· Charakterystyka sektorów gospodarki
· System bankowy
· System normalizacyjny
· Zakładanie firmy
· System podatkowy
· Izby i związki gospodarcze
· Międzynarodowe targi i wystawy

Grecja

  Informacje z rynku Greckiego.  

   System podatkowy - ważniejsze informacje

Zyski wszystkich greckich podmiotów gospodarczych są opodatkowane podatkiem dochodowym. Odnosi się to również do przedsiębiorstw zagranicznych działających w Grecji poprzez oddział lub przedsiębiorstwo filialne, albo mających stałą siedzibę w Grecji.

Tzw. przedsiębiorstwa "zamorskie" tj. przedstawicielstwa zagranicznych firm handlowych i przemysłowych są zwolnione od podatku dochodowego (patrz: Zakładanie firm. Przedstawicielstwa firm zagranicznych).

Podatek dochodowy od przedsiębiorstw - podstawowe zasady

Firmy greckie płacą podatek od zysku przed podziałem. Oddziały firm zagranicznych są opodatkowane od ich zagregowanych zysków bez względu na to, czy dokonywały transferów swoich zysków do firm macierzystych.

Podatek dochodowy od przedsiębiorstw oraz spółek akcyjnych notowanych na koniec roku kalendarzowego na giełdzie wynosi 35 %. Dochody oddziałów firm zagranicznych oraz greckich spółek akcyjnych nie notowanych na Giełdzie Ateńskiej na koniec roku kalendarzowego a także banków greckich są opodatkowane w wysokości 37,5 %. Jeśli podatek jest płacony jednorazowo w całej kwocie, płatnik otrzymuje rabat w wysokości 2,5 % sumy podatku. Jeśli firma zyskuje dochód z nieruchomości, dochód brutto z tego tytułu podlega dodatkowemu podatkowi w wysokości 3 %, jednakże w kwocie nie wyższej od podatku dochodowego.

Polska i Grecja zawarły umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania, którą stosuje się odpowiednio do oddziałów firm polskich w Grecji.

Zaliczki podatkowe i podatki specjalne

Budownictwo. Podlegający opodatkowaniu dochód netto firm budowlanych prowadzących budowę i sprzedaż mieszkań, domów mieszkalnych itp. wynosi 15 % ich przychodu brutto (obliczanego specjalną metodą według ustawodawstwa podatkowego). Inna działalność firm budowlanych jest opodatkowana w wysokości 10 %, 12 % lub 25 % przychodu kontraktowego brutto w zależności od charakteru kontraktu lub rodzaju odbiorcy usługi. Podatek od szacowanego zysku wynosi 35 % lub 40 % w zależności od prawnej formy budowlanego podmiotu gospodarczego (opisane wyżej). Ww. podatki są płacone zaliczkowo od płatności dokonywanych przez klienta na rzecz firmy budowlanej w wysokości 3 % tych płatności miesięcznie. Zaliczki te są uwzględniane w ostatecznym rocznym rozliczeniu podatkowym.

Przychody z wykonawstwa obiektów technicznych. Zagraniczne podmioty gospodarcze oraz osoby fizyczne nie będące rezydentami, wykonujące obiekty techniczne są opodatkowane od przychodu brutto. Stopy podatkowe wynoszą odpowiednio 4 % dla obiektów sektora publicznego, 4,8 % dla obiektów sektora prywatnego jeśli wykonawca korzysta z własnych materiałów lub 10 % jeśli nie korzysta z własnych materiałów. Zaliczki podatkowe są potrącane z każdej płatności na rzecz wykonawcy.

Tantiemy, honoraria autorskie. Tantiemy płacone firmom lub osobom fizycznym nie rezydującym na stałe w Grecji są opodatkowane zaliczkami w wysokości 20 % lub 10 % w zależności od charakteru tantiem (honorariów), chyba że odpowiednie umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania stanowią inaczej. Zaliczki nie są pobierane od rezydentów greckich.

Opodatkowanie opłat od usług. Generalnie, od opłat za usługi wykonywane przez firmy zagraniczne lub osoby fizyczne nie będące rezydentami pobiera się zaliczki podatkowe w wysokości 20 % o ile umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie stanowi inaczej. W szczególności opłaty dla ww. podmiotów za usługi takie jak analizy, projekty, porady badawcze i naukowe, nadzór i konsulting projektów budowlanych, są opodatkowane zaliczkowo w wysokości 17,5 %. Nie dotyczy to rezydentów greckich. Podobnie jak wyżej, postanowienia umów o unikaniu podwójnego opodatkowania mają pierwszeństwo.

Opodatkowanie dochodów kapitałowych. Odsetki od większości depozytów w bankach działających w Grecji, jak również od obligacji bankowych, są opodatkowane w wysokości 15 %. Odsetki uzyskane od obligacji rządowych i krótkoterminowych weksli skarbowych są opodatkowane w wysokości 10 %. Niektóre obligacje państwowe są wolne od podatku.

Podatek lokalny (roczny podatek od nieruchomości). Wynosi 0,025 % do 0,035 % (w zależności od prefektury, w której leży nieruchomość) tzw. obiektywnej wartości nieruchomości.

Podatek od transakcji na giełdzie. Wynosi 0,3 % wpływów ze sprzedaży akcji notowanych na Giełdzie Ateńskiej. Podatek płaci sprzedający.

Podatek VAT

Podatek VAT na towary i usugi został wprowadzony w Grecji w 1987 roku. wszystkich. Podstawowa stopa VAT wynosi 18 %. Niższy podatek VAT stosowany jest wobec następujących towarów i usług:

Wyżej wymienione stawki VAT podlegają redukcji o 30 %, jeśli towary lub usługi są dostarczane podatnikom na wyspach Dodekanezu i innych Wyspach Egejskich.

Opłaty skarbowe

W 2002 roku planowane jest znaczne zmniejszenie ilości tytułów do pobierania opłat skarbowych. Do bardziej znanych transakcji lub dokumentów, od których pobierane są opłaty skarbowe, należą:

Akcyza

Akcyza jest nakładana na kilka importowanych i krajowych produktów, do których należą niektóre produkty rolne, alkohol, tytoń, paliwa pochodzenia petrochemicznego, samochody. Akcyza wynosi od 10 do 75 % i może być nałożona od bazy cenowej CIF lub ceny detalicznej. Akcyza od samochodów w niektórych przypadkach może sięgnąć nawet 200 % ceny na bazie CIF.

Podatek drogowy

Samochody osobowe, ciężarowe i motocykle są obciążone rocznym podatkiem drogowym, którego wielkość zależy od pojemności silnika.

Podatek od sprzedaży nieruchomości

Pobiera się podatek od zmiany tytułu własności nieruchomości. Jest obliczany od ceny nieruchomości ustalonej w umowie lub od ceny rynkowej, ustalanej przez władze podatkowe, jeśli cena umowna jest od niej niższa. Generalnie podatek ten wynosi 9 % od pierwszych 12 000 euro wartości transakcji oraz 11 % od kwoty przewyższającej tę wartość. Podatek wzrasta odpowiednio do 11 i 13 % na terenach, gdzie są posterunki straży pożarnej. Ponadto lokalne władze pobierają podatek w wysokości 3 % zapłaconego podatku od sprzedaży nieruchomości. W pewnych okolicznościach można uzyskać pełne lub częściowe zwolnienie z podatku od sprzedaży nieruchomości np. zakup niektórych terenów rolnych, pierwszych (głównych) miejsc zamieszkania, zakup dokonany przy pomocy przelewu z zagranicy waluty wymienialnej przez obywateli zagranicznych pochodzenia greckiego.

Podatek od nieruchomości

Właściciele nieruchomości płacą podatek od nieruchomości w wysokości 0,7 % wartości rynkowej. Z podstawy podatku odlicza się 200 000 euro wartości nieruchomości. Osoby prawne prowadzące nie dla zysku działalność religijną, dobroczynną lub edukacyjną płacą ten podatek w wysokości 0,35 % obiektywnej wartości nieruchomości, a z podstawy podatku odlicza się 500 000 euro rynkowej wartości nieruchomości.

Z podatku są zwolnione budowle należące do przedsiębiorstw przemysłowych, wydobywczych, prowadzących kamieniołomy, handlowych, rolnych, hodowli bydła i hotelowych, jeśli używane są w celu prowadzenia działalności produkcyjnej lub handlowej.

Podatku nie płacą podmioty państwowe, organy publiczne, kościoły, klasztory, kluby sportowe oraz fundusze lub organizacje ubezpieczenia społecznego.

- - -

System podatkowy w Grecji będzie modyfikowany. Planowane zmiany mają na celu zapewnienie większej przejrzystości stosowanego systemu, jego uproszczenie, obniżenie wysokości pobieranych podatków zarówno od osób fizycznych jak i osób prawnych przy jednoczesnym zmniejszeniu tytułów do stosowania odpisów od wysokości podatku lub ulg podatkowych oraz zwiększeniu kwoty dochodów wolnej od podatku.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

Home 1 strona               Powrót Powrót               Góra strony Góra strony               Adres - Telefon - Faks - E-mail Napisz do nas