Odważnie wychodzę z koleiny przyzwyczajeń. Zaczynam od rozwoju naturalnych zalet - talentów.
Koleina
Instynktownie zaspakajamy bieżące potrzeby. Niezaspokojone potrzeby, zepchnięte do podświadomości, generują lęk, który zabija radość.
Radość, uśmiech płyną z harmonijnego rozwoju ciała, talentów i dobrych relacji. Są przejawem mocy. Gdy brakuje nam wewnętrznej siły instynkt samozachowawczy, wykorzystując nagromadzony lęk, wbija nas w koleinę bezpiecznych przyzwyczajeń, z której trudno jest wyjść. Wrodzona skłonność do naśladowania otoczenia wspiera instynkt, pogłębiając lęk przed nowym. Dlatego, chcąc przywrócić sens życiu, nieraz trzeba robić to czego się boimy w kontrze do instynktu.
Do pokonania lęku i wyjścia z koleiny potrzebna jest wiara w siebie. Naturalna wiara, która płynie z harmonii ciała, talentów i myśli, jest źródłem odwagi potrzebnej do zmiany.
Talenty
Instytut Gallupa, najstarszy instytut badań opinii społecznej na świecie, wykonał w latach 1970 - 2000 badania przejawów doskonałości w pracy ludzi. Przeprowadzono rozmowy z milionem pracowników i osiemdziesięciu tysiącami menedżerów. Z tego bogactwa zwierzeń wyodrębniono 34 wzory najczęściej spotykanych talentów u ludzi.
Koncentracja na rozwoju naturalnych talentów jest powrotem do naszej prawdziwej natury, daje moc dobrej energii i silny charakter. Budowanie wyróżniających kompetencji na talentach i pasji jest mądrym i wartościowym celem każdego z nas.
Pragnienia i pasje
7 listopada 2015 roku, na X jubileuszowym Kongresie Obywatelskim, w którym uczestniczyłem, 900 uczestników wybierało smsem jedną z 10 idei Kongresu. Większość idei dotyczyła relacji społecznych: wzajemny szacunek, wzajemne słuchanie się, tworzenie więzi, Polska równych szans, lojalność i zaufanie, zasada wzajemności. Zwyciężyła myśl 6 "Budujmy na talentach i pasjach".
Uwalniam twórczą ekspresję talentów w formie: celów, produktów i inteligentnych projektów potrzebnych otoczeniu.
Bliskość
Bliska relacja jest wynikiem harmonii naturalnych talentów osób. Bez tej "chemii" ludzie są dla siebie obojętni. Bliskie relacje dają wzajemne zaufanie i moc wspólnej pasji, wspierającą twórcze pomysły i śmiałe wyzwania. Osoby bliskie zachowują się autentycznie, są dla siebie istotne, a w relacji dobre uczucia dominują nad złymi emocjami. Pielęgnowanie dobrych uczuć wymaga ucinania gniewu, przemyślenia jak powstały złe emocje i usunięcia ich z przestrzeni umysłu.
Zespół
Zabawy dziecięce to obraz olejny namalowany przez niderlandzkiego malarza Pietera Bruegla w 1560 roku. Obraz przedstawia 250 dzieci, bawiących się w 92 różne gry i zabawy.
Thomas Jefferson, prezydent Stanów Zjednoczonych w latach 1801 - 1809, był wynalazcą: krzesła obrotowego, krzesła składanego i automatycznych drzwi. W 1813 roku powiedział: „Ktoś kto odpalił świecę od mojej otrzymał światło nie gasząc mojego”.
Twórczość potrzebuje ciągłego wypełniania wiedzą wspólnej przestrzeni zrozumienia zespołu, z której wyobraźnie czerpią treść. Kultura zabawy i wartości wspiera swobodny i radosny przepływ treści w zespole.
Artysta
Artysta to wiara i pomysły.
Wiara daje energię, a pomysły nadają kierunek pragnieniom. W pierwszym etapie pomysły płyną z naszego wnętrza - talentów i pasji. Zewnętrzny cel powinien odzwierciedlać wewnętrzną wizję i intencje. Następnie, przy pomocy rąk, serca i głowy, zamieniamy pomysły na wartościowe produkty potrzebne otoczeniu. Przechodzenie od wiary w siebie do świadomej woli działania zwieńczonej decyzją, jest twórczym rozwojem życia i ewolucyjnym zwrotem od natury do kultury.